Artwork

Life's journey of an uninteresting man

By Milan Lorman


In 1958, while attending Course of Training for Cartographers in the Australian Regular Army's School of Survey in Balcombe, Victoria, I have used whatever spare time remained each day and weekends after classes to produce a map of Slovakia in four colours as a pet project. The map itself, to look at it, while correct in whatever detail it contains, nevertheless betrays the beginners’ status of a trainee cartographer. What is, in my - perhaps not humble enough opinion - more worthy of display are the pen-and-ink drawings and a few examples of folkloristic Slovak ornamental art, with which I have endeavoured to decorate the borders of the map. My intention was to make it pleasing enough to look at so that at least some of my fellow exiles from Slovakia would hang it on the wall in whatever foreign land they now call their home.V 1958-om roku, keď som sa učil kartografické remeslo, či umenie, v Škole pre Armádnych Geodétov a Kartografov v Balcombe v štáte Victoria, ja som využil každú voľnú chvíľu aj po práci aj na konci týždňa prípravou štvor-farebnej mapy Slovenska. Nerobil som to pre žiaden zisk, ani som si nebol istý, či to ako študent zvládnem. No nakoniec ona uvidela svetlo sveta a asi 200 výtlačkov rozpredal v Amerike medzi tamojšími Slovákmi môj dobrý priateľ Janko Belianský a zo dva tucty rozobrali tunajší Austrálski krajania. Samotná mapa, hoci je informačná a pre ten rok aj veľmi časová – vtedy zavedené zmeny mien miest a obcí na Dolniakoch som uvádzal v červených písmenách vedľa pôvodných mien v poslednej chvíli – sa mi zdá teraz príliš amatérska, ale ilustrácie, ktorými som sa snažil moje umelecké dielo trochu okrášliť, sa mi dosť dobre podarili. Takisto môjmu rozvrhu plochy prispôsobené ľudové ornamenty sa ľuďom páčili. Teraz ich ponúkam na posúdenie a dúfam aj potešenie Vám, mojim hosťom na tejto Web stránke. MLDrawings
artist: Milan Lorman
Still well preserved
Castle Orava
towers high
above the river
of the same name.

The Castle
was built
as a defence
against Polish
inroads some
centuries ago.

Drawing 01

artist: Milan Lorman
Matúš Černák, former minister in the wartime Slovak Government.

In 1958 he was living in exile in Munich, Germany, when one day he received a parcel bomb posted in Prague.

On opening it he was killed together with an innocent bystander, an old German lady.

Drawing 02

artist: Milan Lorman
A Small Section of the High Tatra Mountains on Slovakia's border with Poland

This truly Alpine country attracts tourists both in summer and in winter.

Drawing 03

artist: Milan Lorman
Andrej Hlinka, leading figure in the Slovak struggle for self-determination during the first four decades of the 20-th century.(See mention of him in my Memoirs).

Drawing 04

artist: Milan Lorman
Dr Jozef Tiso, followed in the footsteps of Andrej Hlinka and in 1939 became the First president of the independent Slovak Republic, formed after the signing of the historic Munich Agreement.

Drawing 05

artist: Milan Lorman
View of Central Bratislava from the Danube.

In 1958 the Castle above the City was still a sad looking ruin. In the following three decades the communist Governments of the day - to their credit - have restored it to a much better state than is shown in my drawing.

Drawing 06

artist: Milan Lorman
Gothic Church and medieval Town Hall in the Central square of Bardiov (or Bardejov), the birthplace of my father and also the city where I matriculated in 1942.

Drawing 07© 2006 Milan Lorman