Artwork

Life's journey of an uninteresting man

By Milan Lorman


In 1958, while attending Course of Training for Cartographers in the Australian Regular Army's School of Survey in Balcombe, Victoria, I have used whatever spare time remained each day and weekends after classes to produce a map of Slovakia in four colours as a pet project. The map itself, to look at it, while correct in whatever detail it contains, nevertheless betrays the beginners’ status of a trainee cartographer. What is, in my - perhaps not humble enough opinion - more worthy of display are the pen-and-ink drawings and a few examples of folkloristic Slovak ornamental art, with which I have endeavoured to decorate the borders of the map. My intention was to make it pleasing enough to look at so that at least some of my fellow exiles from Slovakia would hang it on the wall in whatever foreign land they now call their home.V 1958-om roku, keď som sa učil kartografické remeslo, či umenie, v Škole pre Armádnych Geodétov a Kartografov v Balcombe v štáte Victoria, ja som využil každú voľnú chvíľu aj po práci aj na konci týždňa prípravou štvor-farebnej mapy Slovenska. Nerobil som to pre žiaden zisk, ani som si nebol istý, či to ako študent zvládnem. No nakoniec ona uvidela svetlo sveta a asi 200 výtlačkov rozpredal v Amerike medzi tamojšími Slovákmi môj dobrý priateľ Janko Belianský a zo dva tucty rozobrali tunajší Austrálski krajania. Samotná mapa, hoci je informačná a pre ten rok aj veľmi časová – vtedy zavedené zmeny mien miest a obcí na Dolniakoch som uvádzal v červených písmenách vedľa pôvodných mien v poslednej chvíli – sa mi zdá teraz príliš amatérska, ale ilustrácie, ktorými som sa snažil moje umelecké dielo trochu okrášliť, sa mi dosť dobre podarili. Takisto môjmu rozvrhu plochy prispôsobené ľudové ornamenty sa ľuďom páčili. Teraz ich ponúkam na posúdenie a dúfam aj potešenie Vám, mojim hosťom na tejto Web stránke. MLDrawings
artist: Milan Lorman
Dr Milan Rastislav Štefánik, Astronomer, General in the French Airforce in WW1, organised Czecho-Slovak Legions in France, Italy and in Siberia in 1918-19. Died in air crash on return to his homeland.

Drawing 08

artist: Milan Lorman
Last resting place of General M. R. Štefánik on top of Bradlo mountain near his birthplace of Košariská in SW Slovakia.

Drawing 09

artist: Milan Lorman
Martin Rázus - one of the finest Slovak poets, born in 1888, favoured by all generations throughout the 20-th century.

Drawing 10

artist: Milan Lorman
Kriváň,
one of the
most prominent peaks
in the
High Tatra Mountains.

Drawing 11

artist: Milan Lorman
One small part
of the ruins
of Historic Castle
of Devín
towering over
the point where
the river Morava
flows into
the Danube.

The Castle
was blown up
by Napoleons troops
using up munitions,
which they didn't
want to drag
all the way
back to France.

They decided
to enjoy
some fireworks.

Drawing 12

artist: Milan Lorman
Anton Bernolák, codifier of the first version of Slovak literary language.

It still contained some Czech elements and was soon supplanted in 1843 by a definitive Slovak language as codified by Ľudovít Štúr.

Drawing 13

artist: Milan Lorman
Trenčín Castle, dominating the view of the city of the same name.

It is situated on the mid-section of the riverVáh in Western Slovakia.

Drawing 14© 2006 Milan Lorman